Наскільки вигідний видобуток криптовалют на процесорах AMD Ryzen Threadripper?

Як відомо, на сьогоднішній день для видобутку криптовалют використовуються переважно системи на базі спеціалізованих мікрочіпів (ASIC) або графічних адаптерів, що володіють великим рівнем обчислювальної потужності. У той же час Майнінг з використанням центральних процесорів не знайшов великої популярність в колах «шахтарів» через відносно низьку ефективність, особливо якщо враховувати витрати на електроенергію.

Проте, в AMD вважають, що на тлі дефіциту і необгрунтовано високих цін на відеокарти видобуток криптовалют з використанням CPU, особливо Ryzen і Ryzen Threadripper, може стати приємним бонусом для власників топових процесорів. Зокрема, як зазначає технічний директор з маркетингу AMD Дамьен Триоле (Damien Triolet), видобуток криптовалют на базі алгоритму CryptoNight (таких як Monero) може виявитися досить вигідним при використанні «червоних» процесорів.

Даний алгоритм спирається на низькі затримки довільного доступу до пам’яті, причому для ефективного видобутку необхідно близько 2 Мбайт пам’яті для кожного процесу. Ця особливість CryptoNight робить практично неможливим його видобуток на спеціалізованих мікросхемах, оскільки великий об’єм кеш-пам’яті зробить їх кінцеву вартість занадто високою. У той же час графічні адаптери з чіпами GDDR5 можуть похвалитися високою пропускною здатністю пам’яті, але ніяк не низькими затримками, що робить цю задачу більш придатною для процесорів з великим об’ємом кеш-пам’яті третього рівня.

Британське веб-видання Overclock3D днями вирішило перевірити твердження представників AMD і з’ясувати, наскільки виправданий видобуток криптовалют з використанням процесорів Ryzen Threadripper 1950X і Ryzen Threadripper 1920X.

Обидва «червоних» CPU оснащені 32 мегабайтами кеш-пам’яті третього рівня, що дає їм вагому перевагу над виробами Intel Skylake-X. Наприклад, Core i9-7900X має тільки 13,75 МБ кешу L3, через що в алгоритмі CryptoNight він може ефективно задіяти тільки шість потоків, тоді як Ryzen Threadripper 1950X зможе повністю розкрити потенціал 16 фізичних ядер. При однаковій рекомендованій вартості в $1000 хешрейт рішення AMD більш ніж в два з половиною рази перевершує результати прямого конкурента від Intel (1360 hash/s проти 494 hash/s).

Що стосується прибутковості, то для її підрахунку наші колеги вирішили скористатися даними популярного серед добувачів криптовалют сервісу NiceHash. Без урахування вартості електроенергії процесори AMD Ryzen Threadripper 1950X і Ryzen Threadripper 1920X будуть приносити своїм власникам близько $86 і $79 щомісяця. Для порівняння, відеокарта GeForce GTX 1080 «заробляє» на місяць близько ста доларів.

Таким чином, власники HEDT-платформи від AMD можуть всерйоз задуматися про видобуток криптовалют на своїх процесорах у вільний час. У той же час професійні Майнери напевно будуть обходити подібні рішення стороною, як через високу вартість такої системи, так і з-за наявності всього одного процесорного роз’єму на материнській платі.

Джерело: https://www.overclockers.ua/news/hardware/2018-02-05/121745/