Біткоїн замість лампочки: як криптовалюти запустять енергетичну кризу

В Ісландії споживання електроенергії з боку майнінгових центрів уже в цьому році перевищить енергоспоживання всього населення країни, заявив в інтерв’ю BBC представник місцевої енергетичної компанії HS Orka Йоханн Снорри Сігурбергссон.

В Ісландії живуть всього близько 340 тис. людей. Електроенергія в країні виробляється в основному з поновлюваних джерел.

Річне енергоспоживання країни становить близько 700 гігават-годин (гВт*год). На всі запущені і плановані майнінгові проекти – для роботи комп’ютерів і систем охолодження – за підрахунками HS Orka, буде потрібно 840 гВт*год.

«Зараз ми бачимо, я б сказав, експоненціальне зростання споживання електроенергії центрами по переробці інформації», – говорить Йоханн Снорри Сігурбергссон.

І, за його словами, навряд чи цей процес сповільниться найближчим часом.

«Мені постійно дзвонять, або просто сюди приїжджають потенційні інвестори і представники компаній, які збираються відкрити такі центри», – зазначає Сігурбергссон. «Якщо всі ці проекти будуть реалізовані, у нас не вистачить електроенергії», – констатував він.

Привабливість Ісландії для майнерів спочатку є наслідком низьких тарифів на електроенергію: приблизно 3/4 вироблюваної енергії припадає на ГЕС, ще чверть – на геотермальні станції. У порівнянні з країнами ЄС, електроенергія тут практично безкоштовна, саме тому майнери і почали освоювати острів.

Однак разом з ростом споживання змінюється і кон’юнктура ринку електроенергії Ісландії: якщо в 2016 році зростання вартості 1 кіловат-години (кВт*год) склав 9,2%, то в 2017-му – вже 16,8%. Так, якщо два роки тому ціни на електрику в Ісландії можна було порівняти з країнами СНД, то в 2017 році за цим показником вона вже випередила країни Східної Європи (Чехії, Польщі, Словаччини).

За умови зазначеного Сігурбергссоном стрімкого зростання споживання електроенергії майнерами, вже в перспективі двох років 1 кВт*год буде коштувати тут як в Німеччині, де найвищі тарифи в ЄС, вважають експерти.

Ісландія не перша країна, яка стикається з енергопроблемамі через Майнінг. Про схожі труднощі в минулому році писали китайські ЗМІ. У ряді регіонів КНР малі гідростанції стали продавати дешеву електроенергію майнінговим компаніям на шкоду населенню. Особливо відчутно це стало ближче до зими в період маловоддя. У зв’язку з цим Сичуаньськая електромережева компанія направила повідомлення майнінговим підприємствам про те, що ГЕС під її управлінням перестануть постачати їм електроенергію через те, що «Майнінг біткоїнів є незаконною діяльністю». Ця заява викликала бурхливу реакцію в криптоспільноті, проте пізніше з’ясувалося, що воно не пов’язане з позицією регулятора і носить скоріше приватний характер.

Невдалий досвід залучення майнерів отримала і Канада. У січні багато спеціалізованих видань писали про те, що провінція Квебек може стати справжнім клондайком для гнаних енергообмеженнями з Китаю майнерів. У цьому регіоні зосереджені 40% всього водного потенціалу Канади. Держкомпанія Hydro-Quebec заявила про намір активно освоювати місцевий гідропотенціал, а також оголосили про введення з 1 квітня 2018 року вигідних тарифів для великих споживачів: при середній ціні для жителів Квебека в $4,56 за кіловат-годину для компаній, споживання яких перевищить 500 кіловат-годин, буде діяти ціна в $2,58.

Однак лише за тиждень компанія отримала таку кількість запитів від потенційних споживачів, що вирішила знизити активність в цьому питанні.

«Щодня ми отримуємо десятки запитів на створення підприємств з видобутку криптовалют. Це спонукає нас чітко виробити власну стратегію в цьому питанні, оскільки ми виявимося не в змозі задовольнити енергетичні потреби всіх пропонованих проектів», – пояснив Reuters представник Hydro-Quebec Марк-Антуан Пульйо.

Майнінг, дійсно, вкрай енерговитратний процес, і основна проблема в тому, що хоч енергоспоживання майнінгових ферм і знижується з виходом нових моделей і технологій, але на тлі стрибка кількості майнінгових ферм споживання електрики за фактом постійно зростає. З огляду на, що попит з боку майнерів є вибуховим і не може бути розрахований статистично, передбачити можливе навантаження і підгадати введення в експлуатацію нових потужностей не видається можливим.

Агентство Bloomberg минулого тижня опублікувало рейтинг країн, найбільш привабливих для майнінгу. Лідерами стали Канада, Китай, Швейцарія і Ісландія, де електроенергія найдешевша, а клімат при цьому не жаркий. Росія – на четвертому місці. Найменш привабливими були названі Австралія, Уганда, Японія і Великобританія.

Самою «дорогою» країною для майнінгу є Південна Корея – там один «намайнений» біткоїн (ВТС) обійдеться в $26170. У Китаї ж вартість майнінгу 1 BTC при середніх тарифах складе $3172, що майже в дев’ять разів дешевше.

З точки зору розподілу енергоресурсів на Землі, витрачати стільки виробленої електрики на «виробництво» віртуальних валют лише з метою отримати новий розрахунковий засіб і ще один інструмент для спекуляції крім маси вже існуючих – божевілля.

Джерело: https://www.capital.ua/ru/publication/108300-bitkoin-vmesto-lampochki-kak-kriptovalyuty-zapustyat-energeticheskiy-krizis