Нацбанк Білорусі проти криптовалютчиків

Нацбанк Білорусії опублікував своє бачення обігу в країні криптовалют. Позицію регулятора озвучив заступник голови Правління Сергій Калечіц. Повного безвладдя і вседозволеності в цій сфері не буде.

Єдиний законний платіжний засіб на території країни – білоруський рубль. Таким чином, використання в країні в цій якості криптовалют в розрахунках між громадянами та суб’єктами господарювання абсолютно неприпустимо.

Сфера обігу токенів буде строго обмеженою. Як зазначив С. Калечіц:

«Декрет №8 не передбачає можливості здійснювати операції з обміну токенів на об’єкти цивільних прав інші, ніж білоруські рублі, іноземна валюта, електронні гроші, інші маркери. Забороняється також використання іноземної валюти в розрахунках між резидентами Білорусі в угодах з криптовалютами, за винятком операцій з операторами криптоплатформ».

Інакше кажучи, продаж звичайних товарів за криптовалюту є незаконним, і вже вчинені подібні угоди, цілком ймовірно, визнають нікчемними. Біткоїни або етеріум можна поміняти на білоруські рублі, іноземну валюту, електронні гроші та інші маркери. Причому на валюту їх обмінювати можна тільки через спеціальні компанії – резидентів ПВТ. Усе!

Як і попереджали експерти, обіг криптовалют все ж буде підкорятися законодавству про відмивання злочинних грошей. Ігнорувати його неможливо, інакше білорусські банки просто не зможуть взаємодіяти із зарубіжними.

С. Калечіц підтвердив цю тезу:

«Банкам слід регламентувати контроль за здійсненням операцій з криптовалютами і іншими цифровими знаками в рамках законодавства про запобігання легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом».

Проте в білоруських банках можна буде відкривати рахунки для отримання на них оплати за продану криптовалюту або отримувати таку оплату на вже відкриті рахунки. Це питання як домоклов меч висіло над концепцією ПВТ 2.0. Без можливості роботи з нормальними банками вся ідея розвитку крипто-офшору не мала сенсу. Нацбанк це дозволив, хоча і з безліччю застережень.

Якщо буквально розуміти слова високопоставленого банкіра, то юридичні особи зможуть отримувати такі перекази тільки за посередництва резидентів ПВТ:

«Платежі юридичних осіб за придбані або відчужені токени зможуть здійснюватися за угодами, укладеними через резидентів ПВТ; платежі фізичних осіб – шляхом перерахування грошових коштів на банківські рахунки або електронні гаманці власників токенів, операторів крипто-платформ, операторів обміну криптовалют, зарубіжних торгових майданчиків».

Ну і власникам рахунків, куди надійдуть звичайні гроші від продажу криптовалют, доведеться несолодко, до них поставляться з особливою увагою. Нацбанк обгрунтовано відносить такі операції до потенційних джерел загрози для репутації та міжнародного правового статусу фінансової установи:

«Норми розробленої Інструкції про вимоги до правил внутрішнього контролю банків, небанківських кредитно-фінансових організацій в сфері запобігання легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом і т.п., доповнюються положеннями щодо віднесення операторів крипто-платформ, операторів обміну криптовалют до осіб, роботі з якими банком присвоюється високий ризик за профілем клієнта, а фінансові операції з цифровими знаками що систематично здійснюються клієнтами банку – до операцій підвищеного ризику. Це означає, що банк повинен приділяти таким клієнтам підвищену увагу, проводити розширені процедури ідентифікації, частіше оновлювати і верифікувати ідентифікаційні дані, проводити моніторинг операцій в режимі поточного контролю».

Як мінімум, це означає більш високу плату за обслуговування банком таких клієнтів. Потрібно створювати цілий відділ, який буде виконувати всі перераховані в інструкції завдання.

Джерело: https://belaruspartisan.by/m/economic/416454/