Регуляторна політика України щодо криптовалют і ICO. Інтерв’ю з адвокатом Артемом Афян

Законодавчі ініціативи парламентаріїв щодо криптовалют поспішні і неузгоджені з ринком. Якщо Україна вирішить заборонити біткоїн, то контролювати виконання такого рішення будуть так само, як і заборону порнографії. Детальніше про регуляторну політику криптовалют і ICO розповів адвокат, керуючий партнер АО Juscutum Артем Афян в інтерв’ю Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv, де він виступить спікером.

В Україні, як і в більшості країн, статус криптовалют не визначений. Раніше депутати намагалися їх легалізувати, на сьогодні вже є два законопроекти. Артем вважає, що ці ініціативи були поспішні та неузгоджені з ринком. Він не згоден з деякими ствердженнями, наприклад привласнення криптовалюті статусу інвестиційного інструменту вимагає детальної переробки інвестиційного законодавства. Тому на замовлення ЄБРР Артем з командою пишуть законопроект про розвиток блокчейн-технологій в Україні, який в тому числі стосується питань криптовалют. Але акцент зроблений саме на впровадженні технологій – смарт-контракт, цифрові акредитиви та ін.

На сьогодні багато країн забороняють ICO через велику кількість шахрайських схем. За словами Артема, через глобальності ринку кількість шахрайських пропозицій зменшити неймовірно складно.

«Деякі з ICO-проектів є пірамідами в їх класичному розумінні. Але оберігаючи людей від криптопірамід, ми залишаємо до їхніх послуг усі інші способи позбутися своїх грошей. У любителя «швидкого заробітку більше 1000 доларів в день через Інтернет» гроші затримуватися не будуть. Законодавство направлено лише на те, щоб взяті на себе проектом зобов’язання виконувалися. І тут так само важливо як прийняття нових законів, так і ефективність застосування вже існуючих.»

Щодо питання достатньої кількості ресурсів, за допомогою яких можна буде стежити за виконанням рішення у разі заборони операцій з криптовалютами, адвокат пропонує провести аналогію із забороною порнографії та проаналізувати виконання цього рішення.

Як відомо, останнім часом Україну буквально накрила хвиля криптовалютних обшуків. Правоохоронці прийшли до засновника видання Forklog і в інші українські компанії. Артем каже, що є 2 фактори, з якими пов’язаний такий інтерес силовиків до криптосуспільства. У сумлінних правоохоронців є брак інформації про те, що таке криптовалюта, як працює цей ринок. Тому вони оперують міфологемами про те, що біткоїн – це інструмент хабарів і обігу наркотиків, що мережа повністю анонімна та ін. Недобросовісні теж не особливо в курсі технологій, але добре обізнані про зростання курсу, і це – другий фактор обшуків.

Згідно законодавству, майнінг не можна кваліфікувати як незаконну діяльність. Як вважає Артем, майнінг ніколи не був і не буде незаконним. Він пояснює, що є звичайні правопорушення, які супроводжують майнінг, – це крадіжка електроенергії, розташування на майданчиках держпідприємств або держорганів без правових підстав, а також контрабанда обладнання. Тому ці три порушення будуть переслідуватися й надалі. Але вони не будуть залежати від того, займається людина майнінгом або швейним цехом.

На питання як власникам бізнесів, пов’язаних з криптовалютою й блокчейном, захистити себе в сформованих на даний момент умовах, адвокат відповідає наступне:

«Захист, на мій погляд, зводиться до консолідованості. Ми супроводжували IT-рух, й те, що допомогло їм у 2012-2013 роках – це діалог з владою, відкритий, прямий. Цей процес не дуже швидкий і не дуже простий. Проте, на сьогоднішній день в Україні IT-індустрія обласкана увагою влади. Цей шлях ми пройшли з айтішниками плечем до плеча свого часу, я сьогодні так само бачу цей шлях з представниками криптобізнесу. Сподіваюся, він буде швидше!»

29 березня на Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv Артем детальніше розповість про тенденції, які простежуються в діях української влади з регулювання сфери токенсейлів. Він також наведе конкретні приклади існуючих практик з регулювання ICO в різних світових юрисдикціях. Щоб задати йому питання, реєструйтеся на Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv.

Джерело