В Україні офіційно скасовано статус біткойна як грошового сурогату

Якось непоміченою для криптовалютної спільноти України відбулася одна важлива подія. Ще наприкінці минулого місяця, 22 березня, Національний Банк України офіційно скасував документ, за яким біткоїн юридично вважався грошовим сурогатом.

Статус грошового сурогата для криптовалюти НБУ встановив у 2014 році Листом № 29–208/72889, в якому було зазначено:

“Bitcoin є грошовим сурогатом, який не має забезпечення реальної вартості.”

І хоча ще наприкінці минулого року регулятори фінансового ринку України, оприлюднили спільну заяву стосовно своєї позиції щодо регулювання криптовалют у світі та в Україні та ризиків, пов’язаних із криптовалютними операціями, в якій вже чітко йшлося, що з точки зору українського законодавства “криптовалюти … не є грошовим сурогатом”, проте поки цей лист не був офіційно скасований, він надалі мав юридичну силу. Таким чином, найбільша у світі за капіталізацією криптовалюта і далі юридично вважалася в Україні грошовим сурогатом, що знайшло своє відображення у судовій практиці.

Юрист сектору ІТ та телеком Офісу ефективного регулювання (BRDO), Ігор Самоходський, зазначає, що це мало значне негативне значення для розвитку криптовалют в Україні, оскільки закон «Про Національний банк України» говорить:

“Випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються.”

Окрім цього у Листі НБУ йшлося, що «уповноважені банки не мають правових підстав для зарахування іноземної валюти, отриманої від продажу біткоїна за кордоном», а діяльність обміну біткойна на будь-яку іноземну валюту має ознаки фінансових пірамід та може свідчити про сумнівну діяльність на кшталт відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом та фінансування тероризму.

Таким чином криптовалюти вважалися практично незаконними в цивільному обігу.

У минулому році НБУ переглянув своє ставлення до криптовалют. Як було зазначено вище у листопаді минулого року низка регуляторних органів у складі яких — НБУ, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку і Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг опублікували прес-реліз, у якому зазначили, що «криптовалюта не може бути визнана грошовим сурогатом».

Однак, як зазначає Ігор Самоходський, прес-реліз не є офіційним документом НБУ, і доречним кроком разом з опублікуванням прес-релізу було б офіційне відкликання Листа НБУ. Однак тоді цього не сталося.

Зрештою, 22 березня НБУ видав Лист N 40–0006/16290, яким відніс Лист НБУ про визнання біткойна грошовим сурогатом до таких, що втратили актуальність. Отже, можна сподіватися, що у власників криптовалют відпадуть ризики визнання криптовалют грошовими сурогатами.

Джерело