Михайло Чобанян: Понад 90% криптовалютного ринку в Україні знаходиться в сірій зоні

Криптовалютний ринок вже поділився на легальний і напівлегальний. Про це розповідали експерти на конференції iForum в Києві. Генеральний директор криптовалютної біржі KUNA, Михайло Чобанян, розповів журналістам Сегодня чому таке можливо, адже статус криптовалют в Україні досі не визначено.

Експерти кажуть, що 90-95% криптовалютного ринку знаходиться в тіні. Михайло Чобанян пояснює, що це розмежування на “білих” і “сірих” походить від тих, хто працює через банківську систему та безготівковий розрахунок та через ринок готівкових платежів, у другому випадку це сіра зона чи сірий ринок.

За словами Чобаняна, небезпека “сірого” ринку в тому, що рух готівки не можна відстежити жодним чином. Навпаки, тих, хто працює через банки можна побачити хто і в якому обсязі проводив платежі та отримував кошти. Саме тому, ті хто користуються “кешом”, вважає експерт, здійснюють не зовсім законні операції.

“Як правило, ті, хто користується банками, не намагається щось приховати,” – говорить Михайло Чобанян.

Проте не всі експерти мають тотожну думку. Не всі, хто користується готівкою безперечно хочуть щось приховати, це не обов’язково злочинці. Старший аналітик FOREX CLUB, Андрій Шевчишин, має свою думку:

“На сьогоднішній день фізичні особи можуть безперешкодно купувати і продавати криптовалюти, в тому числі використовуючи безготівковий розрахунок. А ось юридичні особи не можуть цього робити, оскільки незрозуміло, як класифікувати таку операцію. Це інвестиція? Грошові кошти? Як її проводити по бухгалтерії? Оскільки статус криптовалют не врегульовано, це питання залишається відкритим, і кожен може трактувати його по-своєму. Але в підсумку юридичні особи не можуть сьогодні купувати криптовалюти безпосередньо. Хіба що відкривши якийсь венчурний фонд, який проінвестує таку покупку, а потім юрособа купить акції або паї цього фонду.”

З цих причин юридичні особи вподобали “сірий” ринок. Крім того, при проведенні таких операцій постає питання оподаткування, згідно законодавства. Платити “зайві” податки, зрозуміло, ніхто не любить, а тому, якщо є можливість, більшість криптовласників в такій ситуації оформляють купівлю-продаж за “живі” гроші.

В результаті обсяг “сірого” ринку фахівці оцінюють в колосальну цифру – 90-95%.

“Через те, що це ринок нелегальний, точно його не можна прорахувати. Але за непрямими ознаками можна сказати, що відсотків 90-95 ринку криптовалют – це “кеш”, а відсотків 5 – безготівкові розрахунки,” – сказав Михайло Чобанян.

Вийти з сірої зони, вивести криптовалюту з тіні допоможе законодавство. Як розповів Михайло Чобанян, в Україні повним ходом йде підготовка до законодавчого врегулювання статусу криптовалют і це може відбутися вже цієї осені.

“Зараз ми займаємося підготовкою законопроекту, в якому будуть прописані нормальні правила і який дозволить перевести всі грошові потоки криптовалютного ринку в банки. Не потрібно буде їздити з валізами грошей по підворіттях, щоб купити криптовалюти. Це можна буде зробити через банк, звичайним банківським переказом,” – каже керівник біржі KUNA.

Підготовкою нового законопроекту займається робоча група, в яку входять представники асоціації “Блокчейн Україна”, кількох юридичних фірм, а також співробітники Національного банку України, інших фінансових регуляторів, народні депутати та навіть силовики.

Михайло Чобанян зазначає:

“Думаю, до початку літа у нас вже буде готовий варіант, який ми зможемо представити на суд громадськості. Його можна буде вивчити, внести правки-коригування і пропозиції. Восени ми плануємо подати його до Верховної Ради і домогтися голосування.”

Джерело