ЄС схвалив нові правила щодо зменшення анонімності криптотрейдерів

Рада ЄС ухвалила директиву, що стосується роботи криптовалютних компаній в Європі. Документ оновлює законодавство Європейського Союзу по боротьбі з відмиванням грошей, зокрема в області «ризиків, пов’язаних з віртуальними валютами». Нові правила спрямовані на зменшення анонімності як криптотрейдерів, так і транзакцій криптовалют. Крім того, від криптовалютних майданчиків тепер потрібне дотримання правил KYC.

Згідно з текстом змін, оператори бірж, які здійснюють обмін віртуальних і фіатних валют, а також провайдери гаманців будуть зобов’язані виявляти підозрілі активності. У директиві зазначається, що влада повинна мати можливість контролювати використання криптовалют через ці платформи, а національні підрозділи фінансової розвідки повинні мати доступ до інформації, що дозволяє їм пов’язувати криптоадреси з особистістю їх власників.

Автори ініціативи визнають, що перераховані заходи не до кінця вирішують проблему анонімності. Ці правила повинні бути деталізовані державами-членами, у яких є 18 місяців для додавання положень цієї директиви в свої національні законодавства. Як тільки це відбудеться, криптовалютні біржі по всьому ЄС будуть зобов’язані дотримуватися більш суворих правил боротьби з відмиванням грошей (AML) та фінансуванням тероризму (CTF), в тому числі шляхом введення повної верифікації клієнтів на своїх платформах.

Також у директиві було представлено визначення «віртуальних валют», в якому вони позначаються як «цифрове представлення цінності, яке не випускається і не забезпечується центральним банком або державним органом». Відзначається, що криптовалюти не прив’язані до законних традиційних валют і не мають юридичного статусу фіатних грошей, але приймаються фізичними або юридичними особами як засіб обміну. Криптовалюти можуть передаватися, зберігатися і продаватися в електронному вигляді, йдеться в документі.

Рада також визначила провайдерів гаманців як «організації, що захищають приватні криптографічні ключі від імені своїх клієнтів, з метою збереження і передачі віртуальних валют». Згідно з документом, національна влада повинна забезпечити реєстрацію або ліцензування провайдерів гаманців, а також операторів криптобірж.

Директива також вносить зміни щодо використання анонімних передплачених банківських карт, щоб «позбавити терористів цього засобу фінансування». Поріг обов’язкової ідентифікації їх власників був знижений до 150 євро. Верифікація особистості також буде потрібна у випадках транзакцій з віддаленими платежами, що перевищують 50 євро.

У той час як Брюссель підсилює спостереження за криптовалютнимі транзакціями, представник ЄЦБ пропонує відокремити криптовалютну індустрію від сфери традиційних фінансів. Згідно з повідомленням Reuters, високопоставлений представник Європейського ЦБ заявив, що банки повинні відокремлювати будь-які види діяльності, пов’язані з віртуальними валютами, від інших операцій і навіть підтримувати їх капіталом для зниження ризиків. Чиновник також закликав до регулювання емітентів криптовалют і токенів, бірж і будь-якого банку або клірингової організації, пов’язаних з ними.

«Через високу волатильность віртуальних валют може здатися доцільним, щоб будь-яка торгівля ними підтримувалася достатніми рівнями капіталу та була відокремлена від інших торгових та інвестиційних операцій», – сказав член правління ЄЦБ Ів Мерш (Yves Mersch) на конференції в Туреччині 2018.05.14.

Він додав, що криптовалютний ринок ще занадто малий, щоб поставити під загрозу фінансову стабільність, але попередив, що ситуація може змінитися. Мерш підкреслив, що «необхідно зрозуміти, чи повинна бути відокремлена будь-яка діяльність з віртуальними валютами, що здійснюється інфраструктурами фінансового ринку».

Джерело