Криптовалюти і Токени: у чому принципова різниця між ними?

Широке використання терміну «криптовалютний токен» поряд з терміном «криптовалюта» вводить багатьох в оману. Чим же токен відрізняється від криптовалюти? Спробуємо розібратися …

По-перше, що таке криптовалюта? Це внутрішня розрахункова одиниця будь-якого публічного блокчейна (Public blockchain), тобто блокчейна, в якому використовується Майнінг (у вигляді P-o-W або P-o-S). Майнінг – необхідний і важливий процес в публічному блокчейні і криптовалюта виступає в ролі стимулу для майнерів. Крім того криптовалюта використовується для транзакційних комісій. Також її можна продати (обміняти на фіатні гроші).

Таким чином, криптовалюта виконує наступні функції:

 • виступає як розрахункова одиниця (одиниця вартості) в блокчейні;
 • служить стимулом для майнерів;
 • бере участь в обміні вартості (транзакціях);
 • є сховищем вартості.

Важливий момент! Емісія криптовалют здійснюється в ході майнінгу. Тобто емісія – це результат роботи протоколу криптовалюти, а емітентом виступає сама грошова система, її програмний код.

На відміну від криптовалют, емісію токенов здійснює особа (фізична або юридична) – ініціатор їх випуску. Як правило, випуск токенов відбувається під час так званого ICO або TGE, а їх емісія обмежена.

Це перше принципова відмінність токена від криптовалюти.

Але, що ж таке криптовалютний токен? Сам термін токен (token) має кілька значень. Два основних з них це:

 • Приватний грошовий знак.
 • Пристрій, призначений для забезпечення інформаційної безпеки користувача, як правило, апаратний ключ, який використовується для ідентифікації його власника.

Оскільки токен в другому значенні цього слова набув більшого поширення, то найчастіше це значення і притягують до криптовалютного токену.

Цьому сприяє аналогія криптовалютних токенів з концепцією API-ключа (API-key). Наприклад, API-ключ веб-сервісів Amazon дозволяє отримати доступ до хмари Amazon. Так само, як і токен, наприклад, «ефір» (ETH), – дозволяє отримати доступ до децентралізованої мережі обчислень Etherium. Це надає токенам власну корисність.

Також у токенів є ще одна спільна властивість із API-ключами. Це приватні ключі. Якщо хтось отримає доступ до приватних ключів ваших токенів, то він зможе ними заволодіти також, як отримавши доступ до ваших API-ключів сервісів Amazon, він зможе виставити рахунок вашому Amazon-аккаунту.

Тому багато хто вважає, що криптовалютний токен має відношення до поняття «безпека».

Але, оскільки у криптовалютних токенів є деяка корисність, вони можуть виступати в якості товару і ними можна торгувати. А значить, у токенів є ціна.

І тут ми повертаємося до першого значенням слова «токен» (див. перелік вище) – приватний грошовий знак.

Перші токени (приватні грошові знаки) почали карбувати англійські купці в Англії і британських колоніях в XVII столітті.

Надалі вони повсюдно випускалися купцями, підприємцями і банками в зв’язку з нестачею державних грошових знаків.

У Франції і Румунії аналогічні грошові знаки називалися жетонами, в Росії – марками або бонами.

Якщо відштовхуватися від цього розуміння токена, то в якійсь мірі і криптовалюту можна вважати токеном, але токеном з особливими властивостями (див.вище).

За своєю суттю, токен – це якесь боргове зобов’язання, розписка або контракт з обіцянкою власнику надати якийсь товар або послугу. Наприклад, жетон метро або транспортний квиток – це токен, що дає право на поїздку.

Тобто основна функція токена – це надання права суб’єкту на отримання якихось заздалегідь певних благ.

І це значення більш підходить до криптовалютного токену, оскільки він прив’язаний до проекту, що проводить продукт або надає послугу.

Якими ж властивостями володіє криптовалютний токен? Ось, основні з них:

 • виконує функцію «засобу платежу» або функцію «акції» (цінного паперу) в конкретному проекті;
 • в основі токена лежить базова криптовалюта. Токен – це не просто формат даних, він повинен існувати на блокчейн-платформі криптовалюти, що забезпечує його безпеку і достовірність;
 • токен існує тільки в певній системі. Ця система веде базу даних і визначає, що дозволено робити токену. Як правило, функції токена прописані в смарт-контрактах;
 • в основі цінності токена лежить репутація проекту;
 • створення токена і його емісія – це організаційні дії (як правило, це проведення ICO і TGE).

З цього випливає, що криптовалютний токен завжди вторинний стосовно криптовалюти. Він є похідною, «надбудовою» над криптовалютою.

Джерело: http://goodnews.ua/economics/kriptovalyuty-i-tokeny-v-chem-principialnaya-raznica-mezhdu-nimi/