Дослідження Bank of America: Бульбашка біткоїна вже лопається

Команда дослідників з Bank of America Merrill Lynch (BAML) стверджує, що біткоїн є однією з «найбільших бульбашок в історії».

Як повідомляє Bloomberg, в неділю, команда дослідників під керівництвом провідного інвестиційного стратега Майкла Хартнетта опублікувала своє дослідження, в якому стверджується, що криптовалютна бульбашка вже починає лопатися.

У дослідженні приведена діаграма, в якій біткоїн порівнюється з іншими відомими фінансовими маніями: Міссісипська компанія і Південно-Сибірська компанія в 18 столітті, золото, фондовий ринок США в 1929 році і голландський бульбашка тюльпанів в 1637 році.

На графіку також видно, що біткоїн-бульбашка (як його називають автори дослідження) демонструє найбільше зростання в порівнянні з іншими бульбашками. На своєму піку ціна на біткоїн була майже в 60 разів більше, ніж три роки тому. За словами дослідників, ціна під час тюльпанової лихоманки зросла майже в 40 разів.

Максимального значення в районі 20.000 доларів ціна на біткоїн досягла приблизно 17 грудня минулого року. На момент публікації цієї статті біткоїн торгується на рівні 6.835 доларів США.

На діаграмі BAML показаний весь цикл життя фінансових бульбашок від етапу зростання, до падіння, коли ціна на актив падає значно нижче максимального значення.

Однак, недавня біткоїн-бульбашка не є найбільшою бульбашкою в історії взагалі, і в історії біткоїна зокрема. Нагадаємо, що ціна на біткоїн в 2010 і 2011 роках зросла майже в 120 разів до приблизно 11 доларів, перш ніж впасти. Його зростання в 2013 і 2014 роках було також набагато крутіше, ніж недавнє зростання минулого року.

На думку дослідників ситуацію в 2017 році і 2010-2011 не можна порівнювати, так як в 2017-2018 роках на ринок прийшло набагато більше інвестицій, ніж в період 2010-2011.

Цей же фактор ускладнює порівняння біткоїна з фондовим ринком. Наприклад, в серпні 1929 року Нью-Йоркській фондовий ринок оцінювався більше 1 трильйона доларів (з урахуванням інфляції).

Джерело