Хто правий, хто винний? Про війну крипто-спільноти з виробниками ASIC-Майнерів

Чи можуть публічні криптовалюти залишитися відкритими для всіх?

Це просте, здавалося б, питання стало предметом гострих дискусій в спільнотах основних активів: розробники Ethereum, Monero і ZCash готові до боротьби з новим залізом, здатним порушити крихкий баланс серед користувачів.

Створені спеціально для отримання більшої винагороди за формування нових блоків, збірки з інтегрованими схемами спеціального призначення (ASIC) стали доступні для майнінгу багатьох криптовалют, які раніше можна було добути тільки за допомогою GPU-пристроїв.

Основна проблема в тому, що вихід нових ASIC-Майнерів на ринок грає на руку виробникам, але при цьому ставить в невигідне становище користувачів. Як показав досвід біткоїнів, збірки на базі графічних карт не здатні конкурувати з ASIC, оскільки темп хешування останніх може вивести стандартні показники на рівень, при якому використання інших Майнерів невигідне.

Ці обставини викликали розкол серед користувачів, багато з яких вклалися в, по суті, вже застаріле обладнання. Наприклад, користувач під ніком «fpbitmine» навіть звинуватив творця ZCash Зуко Уилкокса (Zooko Wilcox) в халатності по відношенню до членів спільноти, які допомогли мережі домогтися визнання:

«Ви пиляєте гілку, на якій самі ж сидите. Визнання ASIC-установок приведе до того, що всі майнери, які підтримували мережу ZCash, виявляться не при справах, і їм доведеться або перемикатися на нові валюти, або міняти обладнання».

На сьогоднішній день багато майнерів погрожують перейти на інші активи або створити власні версії валют (що досить просто зробити, скопіювавши весь масив коду).

Минулого тижня частина розробників оригінальної ланцюга Monero провела хардфорк, щоб заблокувати доступ до блокчейну для ASIC-пристроїв. В результаті з’явилося ще три нових форка – MoneroV, Monero Original і Monero Classic, – і всі вони підтримують майнінг на інтегрованих схемах.

Відсутність консенсусу щодо ASIC серед членів спільноти Monero – явище аж ніяк не унікальне, оскільки те ж саме спостерігається на майданчиках, присвячених іншим криптовалютам.

Наприклад, розробники Ethereum виступили проти проведення аналогічного апгрейду на їх ланцюгу; навіть Віталік Бутерін закликав «нічого не робити» в зв’язку з виходом обладнання для майнінгу від Bimain. Реакція була очікувано бурхливою; один користувач навіть назвав позицію Бутеріна: «ляпасом всьому співтовариству»:

«Всі, хто сподівається переконати інших у тому, що підприємницькі кола проти проведення хардфорка для боротьби з ASIC-майнерами, глибоко помиляються».

Подібного роду заяву через свій офіційний акаунт у Twitter зробила Vertcoin:

«Ми засмучені новинами про те, що в продаж можуть надійти ASIC-майнери для ETH. Ми вважаємо, що настав час виступити проти майнінговой монополії».

І в співтоваристві ZCash відбувається та ж сама боротьба.

Один з майнерів написав на форумі, що будь-яку криптовалюту, яка не зможе утримуватися подалі від ASIC, «чекають [серйозні] наслідки». Однак Зуко Вілкокс вважає, що відмова від ASIC-майнерів «принесе скоріше більше шкоди, ніж користі»

Дослідник IC3 Філ Дайан (Phil Daian) додав, що бойкотування ASIC-майнерів є формою цензури; його опоненти вважають, що це рішення тільки посилить команду головних фахівців.

І судячи з усього, прихильники форка в більшості. Кілька опитувань, проведених в Twitter, показали, що велика частина спільноти схиляється до протидії ASIC-пристроям і виступає за зміну алгоритмів.

Незважаючи на це, протилежна сторона не збирається відступати і схоже, вже кричить своїм ідейним противникам в спину: «Хай щастить!»

Так, Роберт Штампф (Robert Stumpf), модератор reddit-тред EtherMining, вважає, що «якщо розробник упевнений в тому, що він або вона можуть зробити Ethereum краще, і хоче зробити свій власний форк, їм ніхто не заважає».

Головний розробник Monero під ніком «rehrar» навіть заявив, що відносини між колишніми колегами, розділеними на кілька груп, залишилися незмінними:

«У людей зараз ментальний зсув, вони ще не звикли до того, що це абсолютно в їх владі обговорювати те, що вони хочуть обговорювати».

В результаті цих протиріч на поверхню спливло ще одне оновлення Ethereum, яке повинно перевести мережу з PoW на PoS алгоритм. Під час недавньої зустрічі з інвесторами Віталік Бутерін сказав, що апгрейд по суті відсіє ASIC-майнери, проте не повідомив ніяких точних дат.

Коментуючи цю новину, Штумпф сказав:

«Майнінг від самого початку був приречений; це просто бомба що все ускладнює, що цокає, яка ось-ось вибухне».

Розробник Monero Lab Research під псевдонімом Суран Ноетер (Surang Noether) навіть прийшов до висновку, що падіння швидкості хешування після хардфорка є підтвердженням того, що відповідні ASIC-майнери вже давно перебували в експлуатації. Однак з часом показники вирівнялися.

Програміст Monero, відомий як hyc, сказав:

«Спільнота, як завжди, неоднорідна. Але багато хто, здається, розуміє, що команда розробників просто намагається залишатися вірною принципу рівності в майнінгу».

Джерело