Екс-заступник міністра юстиції України: криптовалюти необхідно декларувати

Чому і як треба вносити в електронну декларацію свої криптоактиви розповів екс-заступник міністра юстиції України Павло Мороз у своєму блозі на Цензор.Нет.

Юрист розповідає, що помилка багатьох декларантів вважати якщо криптовалюти в Україні поки не регульовані, то спокійно можна не вносити відомості про них у свої декларації, буцімто не важливо чи у їхньому криптогаманці не завалялось кілька біткойнів. Але Павло Мороз зауважує, що декларувати криптовалюти обов’язково.

На сьогодні, розповідає він, ще ніхто точно не може дати відповідь що таке криптовалюти. Різні країни по-різному їх визначають, десь це валюта, а десь не є ані грошовими коштами, ані цінними паперами, ані грошовим сурогатом і взагалі не несуть на собі жодних матеріальних ознак, як в нашій країні. Саме через таку невизначеність чиновники вважають що їх не потрібно декларувати.

Насамперед треба не лише вказати криптовалюти, але й адресу їх зберігання. Це просто адреса і її розкриття нічим не загрожує, запевняє юрист, але з допомогою цієї адреси можна перевірити чи не бреше чиновник. Далі Мороз веде:

“Ось наприклад, в Південній Кореї нещодавно всіх чиновників зобов’язали привести свої рахунки в криптовалютах у відповідність до вимог звичайної банківської системи, і тут всі карти і розкрилися. Звичайно, у нас таке навряд чи анонсують в найближчий рік, але рано чи пізно ми до цього теж прийдемо. Думаю як тільки законодавець врегулює питання зі статусом криптовалют, ви не пошкодуєте про те, що внесли свої криптоактиви в декларацію.”

Отже як декларувати криптовалюти? Важливо відзначити, що поки біткойн в Україні не визнаний ні грошима, ні товаром, ні інвестиційними активами, він має всі ознаки нематеріального активу. Тому чиновник повинен вказати або кількість нематеріального активу, або його ціну.

Тобто ви можете внести всі заощадження в криптовалютах у графу “грошові активи”. Якщо українські законодавці прийдуть до висновку що криптовалюти це платіжний засіб, то вони будуть вважатися грошовими активами, такими як гривня або долар чи євро.

Якщо ж задекларуєте криптовалюти як “рухоме майно” (так задекларували свої доходи вже багато хто з українським чиновників), тоді слід прописувати або кількість криптовалют або їх еквівалент у фіатній валюті.

Як правильно вказувати в декларації криптовалюти, тут Павло Мороз розмірковує так:

“Декларація – це не рівняння і однієї правильної відповіді бути не може. Але кожна декларація вимагає індивідуального підходу і консультацій від експертів і фахівців, адже з е-деклараціями не варто експериментувати і ризикувати.”

Джерело