Чи варто інвестувати в ІСО, якщо в команді розробників присутній голівудський актор?

Нещодавно було викрито сумнівну криптовалютну ІСО, яка використовувала фотографії інших людей як своїх членів команди, в їхньому списку опинився актор Райан Ґослінг (Ryan Gosling) як графічний дизайнер.

Існує довга низка компаній, які використовують знаменитостей для реклами та схвалення їхньої продукції в маркетингових цілях. І є напевно не менш довга шеренга сумнівних осіб, які бажають заробити на імені або обличчі відомої людини, шляхом шахрайства зв’язати знаменитість з продуктом, який вони не схвалюють. Подібний випадок трапився нещодавно, коли розпочалося ICO для нової криптовалюти, і на сторінці засновників цього ICO була розміщена фотографія відомого голлівудського актора Райана Ґослінга як одного з членів цієї команди.

Як зазначалося раніше, багато відомих людей протягом багатьох років схвалювали різні речі, традиційні для минулого століття, наприклад шоколадні батончики, солодкі напої чи цигарки. Часи міняються, курити – це вже суспільний остракізм, солодкі напої шкідливі, не здають позицій лише шоколадні батончики, проте сьогодні знаменитості займаються рекламою більш трендових речей, зокрема просуванням різних криптовалютних проектів та ICO, серед них Періс Хілтон (Paris Hilton), Флойд Мейвезер (Floyd Mayweather), Джеймі Фокс (Jamie Foxx) та Стівен Сігал (Steven Seagal).

Однак Райан Ґослінг не підтримує жодну криптовалюту. Група під назвою Міроський (Miroskii) проводить ICO для нової криптовалюти. Вони не підписалися ім’ям Ґослінга, як співзасновника своєї криптовалюти, але вони використали його зображення.

На їхньому веб-сайті, який наразі не доступний, можна було побачити голлівудську зірку як члена команди Кевіна Беланжера. Очевидно, пан Беланжер – “досвідчений графічний дизайнер з чітким акцентом на ідентичність та ілюстрацію”. Можливо у вихідні він шукає реплікантів, водить дуже швидко автомобілі або спонтанно починає розмовляти співаючи.

Фактично вся ця ситуація викликає багато підозр. Від самого початку на сайті було багато всілякої банальщини, яку можна було б при бажанні пов’язати з криптовалютними або блокчейн-компаніями, але не було знайдено жодного White Paper.

Ще більш цікавим є реєстр їхніх членів команди. Очевидно, що кожен представлений член команди є справді підробленим. Зображення, які використовуються для профілів, належать реальним людям (які взагалі не мають стосунку до ICO) або є стоковими фотографіями. Наприклад, зображення, яке використовує Перрі Хендерсон (Perry Henderson), фактично належить Джонові Девісу (John Davies), лондонському фінансисту. Ви можете ознайомитись з джерелами цих зображень у Reddit.

Маємо приклад явної халтури, вочевидь організатори цього ICO “поскупилися” заплатити $600 доларів китайським умільцям, які якраз займаються “якісним підбором облич” для таких ICO. Один з таких сайтів гарантує невпізнанність фейкових засновників та членів команди.

“Ми можемо підробити освіту та професійні навички цих команд ICO. Гарвард, Єль, Стенфорд, Кембридж, Apple, Google, ви називаєте це, і ми гарантуємо, що фотографії їхніх профілів неможливо буде знайти в Інтернеті” – пише один з провайдерів таких послуг.

Що найсумніше в історії з цим шахрайським ІСО, це те що ціла купа людей – 389 осіб витратили 833 999 доларів США на інвестиції в це ІСО. Здається, що аферисти закрили свій проект і переїхали. Але ситуація знову ж таки вчить нас тому, що перед тим, як робити інвестиції, завжди треба ретельно перевірити та зважити чи варто це робити.

Джерело