Білоруські банки не мають права працювати з криптовалютою

Білоруські банки не мають права безпосередньо займатися операціями з криптовалютами, йдеться в роз’яснювальному листі Національного банку Білорусії (НББ).

«Національний банк вважає, що банки не мають права займатися операціями з криптовалютами. Крім того, дана діяльність не визнається банківської згідно з Банківським кодексом», – йдеться в листі. У зв’язку з цим не планується вносити зміни в банківську ліцензію.

Як повідомлялося, 28 березня 2018 року набрав чинності декрет президента Білорусії «Про розвиток цифрової економіки», спрямований на розвиток IT-бізнесу в республіці. У числі нововведень передбачається можливість укладання угод з цифровими знаками (токенами).

Такі операції можуть проводити оператори криптоплатформ, які повинні бути зареєстровані в якості резидентів білоруського Парку високих технологій.

Нацбанк роз’яснює, що відповідно до норм декрету порядок торгівлі токенами визначать оператори криптоплатформ.

При цьому оператори криптоплатформ мають право відкривати рахунки в банках, небанківських кредитно-фінансових організаціях Білорусії і за кордоном для проведення розрахунків по торгах і здійснюваним ними операціям.

Нацбанк уточнює, що банки не будуть контролювати діяльність операторів криптоплатформ і операторів обміну криптовалют. При цьому банки повинні будуть виявляти підозрілі фінансові операції клієнтів, пов’язані з купівлею / продажем токенов за білоруські рублі, іноземну валюту, електронні гроші, в рамках запобігання легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансування терористичної діяльності та фінансування розповсюдження зброї масового ураження, сказано в листі.

НББ також звертає увагу на необхідність проведення широкої роботи з населенням щодо роз’яснення можливих наслідків при вкладенні коштів в високо ризиковані фінансові інструменти, які не регулюється білоруським законодавством.

Як повідомлялося, декретом передбачена система заходів щодо лібералізації умов ведення діяльності в сфері нових і високих технологій, в тому числі щодо вдосконалення правового статусу резидентів Парку високих технологій.

Декретом, зокрема, створюються умови для впровадження в економіку Білорусії технології реєстру блоків транзакцій, інших технологій, заснованих на принципах розподіленості, децентралізації і безпеці здійснюваних з їх використанням операцій.

З урахуванням того, що до прийняття декрету обіг токенов в країні не був врегульований законодавством, документом встановлюється, що юридичні особи мають право володіти токенами і з урахуванням ряду особливостей здійснювати ряд операцій.

Фізичні особи мають право володіти токенами, здійснювати Майнінг, зберігання, обмін токенов, дарувати і заповідати токени. Токени не підлягають декларуванню.

Джерело