Експерт: Україна вдає, що криптовалют не існує

У Києві відбувся круглий стіл на тему регулювання ринку криптовалют в Україні. На ньому був присутній експерт IT-сектору, Олександр Шелест. Він розповів як нині функціонує ринок криптовалют та якими законами регулюється, і як поводяться державні органи, які мали б регулювати цей ринок.

На думку Олександра Шелеста проблема в тому, що учасники ринку нічого не порушують, тому що держава удає, що такого ринку не існує.

“З 2014-го року по березень 2018-го був лист Національного Банку, який стверджував, що біткойн і подібні віртуальні валюти є грошовим сурогатом і операції з ними заборонялися. Але в березні цей лист був скасований, і з того часу кріптовалюти мають функціонувати в Україні за чинним законодавством. Як показав аналіз, з точки зору чинного законодавства, криптовалюти – це нематеріальний товар.”

За словами Олександра, досі не зареєстровано жодної юридичної особи, банки досі відмовляються проводити будь-які грошові операції, обслуговувати компанії, якщо метою там є операції з криптовалютами, і це суттєво стримує розвиток ринку.

Олександр Шелест зазначив, що Україна, за даними досліджень, входить в топ-10 країн світу за рівнем використання криптовалют. Але проблема в тому, що це невидиме для держави. Насправді, законопроекти вже розробляються, але поки що слід використовувати чинне законодавство.

“Це головна позиція, яку ми намагаємося донести до держави – чинне законодавство дозволяє проводити операції, здійснювати діяльність у сфері криптовалют. Єдине, що потрібне органам державної влади – застосувати існуюче законодавство.”

На запитання журналістів Громадського радіо, чи може статися повний перехід від тієї грошової системи, яка нам знайома, до використання криптовалют Олександр Шелест зазначив, що це неможливо оскільки криптовалюти – це товар, а виплата зарплат може бути оплачена лише в грошовій формі.

Експерт також зазначив, що існують певні питання, або навіть проблеми для представників державної влади, особливо в Україні, в тому, що використання криптовалют практично усуває можливість корупції, адже можна відстежувати шлях кожної криптовалюти від її створення до кінця її життя.

На питання чи саме тому держава удає, що ніякого біткоїна та інших криптовалют не існує, Олександр Шелест відповів:

“Це одна з існуючих точок зору серед учасників ринку, але я думаю, це не єдина причина, існують і інші технічні обмеження.”

Джерело